Oświetlenie szynowe – co warto o nim wiedzieć?
Oświetlenie szynowe, które spotykamy również pod nazwą szynoprzewodów, zyskuje coraz większe uznanie wśród użytkowników. Mowa bowiem o punktach świetlnych umieszczonych na szynach. Takie konstrukcje są nowoczesne, ale nie brakuje im uniwersalizmu pozwalającego na zastosowanie we wnętrzach o dowolnym wystroju.
Jakie jeszcze zalety posiadają lampy zainstalowane na szynoprzewodach? Co oferuje nam rynek i co warto wiedzieć o tego rodzaju konstrukcjach?
Dowolny kierunek padania światła
Systemy oświetlenia szynowego polegają na zainstalowaniu szyny – podtynkowo lub natynkowo, a na niej co najmniej kilku źródeł światła. Te zaś są zwykle ruchome, ale główna ich zaleta polega na możliwości przesuwania na szynach. Dzięki temu można indywidualnie dobrać sposób oświetlenia danego wnętrza – zgodnie z własnymi preferencjami, przeznaczeniem pomieszczenia bądź zależnie od sytuacji. Takie lampy można znaleźć w sklepie https://lampy.it/.
Wraz z przesuwaniem i ustawianiem w dowolnym miejscu szyn, poszczególnych punktów świetlnych, pojawia się okazja do określenia kierunku padania światła. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dodatkowo zintegrować szynoprzewody ze ściemniaczami, aby decydować o natężeniu światła. Możliwe jest ponadto zastosowanie różnych barw, a także światła ciepłego bądź zimnego, w zależności od potrzeb.
Oświetlenie szynowe nie sprawia problemów podczas montażu, co zalicza się do kolejnych zalet. Nie sposób pominąć faktu, że szynoprzewody należą do konstrukcji, które nadają się do zastosowania w dowolnym pomieszczeniu bądź przestrzeni, niezależnie od ich kształtu, wysokości, metrażu oraz wystroju wnętrza.
Jednofazowe czy trójfazowe?
Na rynku można znaleźć oświetlenie szynowe jednofazowe lub trójfazowe. Które z nich wybrać? To zależy – chociażby od przeznaczenia danego pomieszczenia, w którym ma zostać zainstalowane. Innych rozwiązań potrzebują salony, sypialnie i kuchnie, a odmiennych np. domowe gabinety. O tym, jakie elementy wyposażenia poza oświetleniem sprawdzają się w poszczególnych z nich, warto poczytać w sieci, a następnie wybrać produkty ze sklepu DomiDeko.pl.
Wróćmy do lamp na szynach. Jednofazowe to te, które pozwalają na jednoczesne włączenie wszystkich punktów świetlnych umieszczonych na szynoprzewodach. Trójfazowe dają więcej możliwości, ponieważ użytkownik zadecyduje o tym, czy włączy jeden punkt umieszczony wewnątrz, świetlne punkty rozmieszczone na zewnątrz lub zdecyduje się na oświetlenie mieszane.
Ważne elementy systemów szynowych
Decydując się na systemy szynowe należy przemyśleć nie tylko opcję jednofazową/trójfazową. Przed użytkownikami decyzja o tym, czy będzie to rozwiązanie natynkowe, czy podtynkowe. Kolejno trzeba uwzględnić sposób rozmieszczenia szyn oraz wybrać, który wariant reflektorów spełni oczekiwania wszystkich domowników.
Gdy klasyczne oświetlenie zaczyna nudzić, przestaje spełniać funkcje, które dla użytkowników były najważniejsze, czas na zmiany. To najlepsza okazja, by przyjrzeć się systemom szynowym i przekonać, że dają one mnogość możliwości pod względem oświetlania wnętrz.